Vakcíny na rakovinu či nemoci srdce by mohly být hotové do roku 2030, míní experti

Život zachraňující vakcíny, zaměřující se na vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny a srdečních chorob, by mohly být připraveny k využití během příštích sedmi let, domnívají se experti. Americká farmaceutická společnost Moderna, která stála i za vakcínou proti covidu-19, podle všeho vyvíjí „personalizované“ vakcíny zaměřené na různé typy nádorů, uvedla britská televizní stanice Sky News.

Hlavní lékař společnosti Moderna Paul Burton listu The Guardian řekl, že léčba bude „vysoce účinná“ s potenciálem zachránit „mnoho stovek tisíců, ne-li milionů životů“ již v roce 2030.

Převratný průzkum může vyústit v jedinou injekci nabízející ochranu proti mnoha infekcím dýchacích cest, včetně covidu-19, chřipky a respiračního syncytiálního viru (RSV)

Vakcínami založenými na technologii mRNA by přitom mohly být léčeny rovněž i nemoci, na které v současné době neexistují žádné léky. Studie týkající se rakoviny, stejně jako infekčních, kardiovaskulárních, autoimunitních a vzácných onemocnění, ukázaly „obrovský příslib“, uvedl Burton.

„Myslím, že budeme mít k dispozici terapie na bází mRNA pro vzácné nemoci, které byly neléčitelné, a myslím, že za deset let budeme blížit k existenci světa, ve kterém budete moci identifikovat genetickou příčinu nemoci a relativně jednoduše ji najít, upravit a opravit pomocí technologie mRNA,“ prohlásil hlavní lékař farmaceutické společnosti.