Pár tipů pro návrh interiéru, které je třeba mít na paměti při stavbě

Když začínáme stavbu domu, jen zřídka přemýšlíme o jeho dokončení, ale plánování určitých prvků v raných fázích výstavby vám umožňuje vyhnout se nákladným úpravám v budoucnu. Většina stavebníků má určitou vizi svého vysněného obývacího pokoje, ložnice nebo kuchyně, ale aby se tyto sny splnily, je často nutné učinit správná rozhodnutí již ve fázi stavby. Co se vyplatí vědět o interiérovém designu před zahájením stavby? Uvádíme nejdůležitější prvky.

Výšky místností

Výška místností je jedním z faktorů, které silně ovlivňují naše pohodlí. Výška 250 cm je absolutní minimum. Pokud plánujeme zavěšené nebo napínané stropy, musíme pamatovat na to, že se výška místností alespoň částečně sníží. Výška podlaží v projektu by proto měla být o něco vyšší. Připomeňme, že zvýšení výšky stavby po obdržení stavebního povolení je spojeno s předložením náhradního projektu, a tedy získáním nového stavebního povolení.

Optimální výška místností po případném snížení je 270 cm. Výška místností je také dobrá, aby odpovídala stylu dokončení. Pokud má být interiér vyzdoben v klasickém stylu nebo odkazovat na styl starých domů vyžadujících použití štuku a říms, stojí za to zajistit, aby výška místností po všech možných sníženích dosáhla 290 cm.

Výška kolenní stěny

Je dobré, když ve fázi žádosti o stavební povolení máme předem promyšlené uspořádání místností v podkroví. Nechceme, aby se ukázalo, že manželská postel, kterou jsme si vysnili, se do ložnice nevejde až po dokončení podlah a zkosení. Tato situace může nastat, když sklony podkroví začínají pod 90 cm. Aby byly místnosti pod svahy funkční, měla by být výška kolenní stěny mezi 90 – 120 cm. Pamatujte však, že zvednutí kolenní stěny není vždy dobré řešení. Příliš vysoká kolenní stěna může narušit proporce stavby a bude to zkrátka vypadat špatně.

Koncepce interiéru

Před zahájením stavebních prací je dobré mít promyšlenou velikost a funkci každé místnosti. Ne vždy velká plocha místnosti umožňuje, aby se do ní vešlo vše, co plánujeme. Nejlepším příkladem by byl obývací pokoj se spoustou komunikačních tras (výstup na terasu, průchod do jídelny, průchod do kuchyně). I přes velkou plochu může obývacímu pokoji chybět prostor pro nábytek, což se jistě projeví na jeho funkčnosti.

Stává se, že mírný posun vnitřních stěn (20 – 30 cm) zcela změní funkčnost dané místnosti. Stojí za to zvážit to před zahájením stavebních prací, protože po vylití základů a postavení nosných zdí nelze změnit všechny vnitřní stěny. Pokud plánujeme spolupráci s interiérovým designérem, měli bychom zahájit první jednání ve fázi výstavby. Pokud nám interiérový designér doporučí provést změny, které výrazně zlepší využití místností, bude možné je zavést již ve fázi výstavby, což ušetří čas a zabrání nákladným přestavbám.

Obecné rozložení instalace

Při výběru designu domu stojí za to věnovat pozornost umístění kuchyně a koupelen. Nejlepší je, když jsou blízko sebe a v případě vícepodlažního domu i nad sebou. Tyto místnosti potřebují stoupačky vody a odpadních vod a ventilaci. Jejich vedení v jedné řadě je nejekonomičtější, protože pak máme jen jednu stoupačku a jeden komín. Za zamyšlení stojí i to, jak chceme rozmístit nábytek a jak zařídíme kuchyň či koupelnu – to vše má vliv na instalace. Připomeňme, že zvážení instalace je zvláště důležité v případě budov, které nejsou podsklepené. V úrovni základů budou otvory, kterými bude potrubí vedeno.

Již ve fázi výstavby byste také měli myslet na to, jaké doplňkové instalace se v našem domě objeví: mechanické větrání, centrální vysavač, systém chytré domácnosti až po ozvučení ovládané z jedné místnosti. Předem plánované elektroinstalace lze snadno skrýt pod vrstvou omítky, protože úpravy nejsou tak pohodlné.

Výška a tvar oken

Typ a tvar oken ovlivňuje nejen přístup denního světla, ale také způsob uspořádání interiéru. V současnosti jsou nejoblíbenější velká posuvná okna. Takto velké prosklení otevírá dům do zahrady a propouští dostatek denního světla. Aby tyto typy oken plnily svou funkci, měly by být volně přístupné. V jejich blízkosti by neměl být umístěn nábytek, špatné je také zakrývat je závěsy. Na druhou stranu okna s dekoracemi na rámech nebo sloupech se hodí k domům postaveným a zdobeným v klasickém nebo rustikálním stylu. Neměly by se kombinovat s moderními doplňky, jako jsou římské rolety nebo dřevěné rolety. Pamatujte také, že okna by měla startovat min. 20 cm od stropu (i po případných podhledech). To umožní bezplatnou instalaci záclonových tyčí, žaluzií nebo rolet,

Výška parapetu v kuchyni

Ve většině navržených kuchyní navrhují interiéroví architekti pracovní desky, které sahají přímo k oknu a vytvářejí jednotný povrch. Toto řešení je nejen estetické, ale také velmi funkční. Díky tomu získáme další povrch, který je ideální jako místo pro koření nebo čerstvé bylinky v květináčích. Plánujete-li takové spojení horní části s parapetem, měli byste na to dbát již při stavbě stěn. Výška kuchyňské desky je 85 cm od povrchu hotových podlah, proto by okenní otvor po dokončení podlah měl být ve výšce cca 76 – 80 cm. Konečná výška by měla být přizpůsobena tloušťce pracovní desky, kterou plánujeme použít, ponechat asi 1 – 2 cm vůle.

Typ podlah

V současné době jsou standardem podlahy, ve kterých nejsou prahy mezi místnostmi. Pamatujte však, že každý podlahový materiál může mít jinou tloušťku. Proto je nejlepší vědět, kde a jaký materiál bude položen ve fázi potěru, protože tloušťka potěru se rovná povrchu podlahy.