Ministr chce pevný podíl z růstu příjmů zdravotnických zařízení do růstu odměn

Z meziročního navýšení příjmů zdravotnických zařízení od pojišťoven by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) měl jít pevný podíl na odměny zaměstnanců. Diskuse o tom by podle něj měla být součástí takzvaného dohodovacího řízení, ve kterém zdravotní pojišťovny a zástupci 14 segmentů zdravotní péče jednají o rozdělení příjmů z veřejného zdravotního pojištění. Ministr to dnes řekl novinářům. Podle zprávy analytické komise, která pro jednání o roce 2024 dodala podklady, vzrostou příjmy systému meziročně asi o 6,8 procenta na 489,5 miliardy korun.

Podle Válka není smysluplné zvyšovat tabulkové platy, ale chce více peněz na příjmy pracovníků celkově a zároveň možnost zohledňovat kvalitu. „Zvýšení tabulkového platu se týká jenom části z nich. Velká skupina z nich pracuje v oblastech soukromých, kde se jich to netýká,“ vysvětlil. Mzdové náklady zdravotnických zařízení tvoří podle ministra 70 procent jejich výdajů.

„Chtěl bych, abychom se už v diskusích o úhradové vyhlášce na příští rok bavili o procentu, které z toho půjde do mezd,“ uvedl. Díky automatické valorizaci plateb za státní pojištěnce je podle něj možné nárůst příjmů systému předvídat. S tím by měli mít podle ministra i pracovníci garanci kontinuálního růstu mezd. „Je potřeba si říct: rostou-li příjmy nemocnic, musí růst i mzdy všech zaměstnanců v těch zdravotnických zařízeních,“ dodal.

V loňském roce byly příjmy systému veřejného zdravotního pojištění 425 miliard korun, pro letošní rok je plánováno 458 miliard. Analytická komise očekává meziroční růst výběru pojistného o více než 22 miliard korun na 315 miliard, částka hrazená státem bude 139 miliard, měsíčně za každého státního pojištěnce 1900 korun. V roce 2024 bude stát hradit díky automatické valorizaci platby měsíčně 2089 korun, za celý rok více než 152 miliard. Očekávaný výběr pojistného je přes 352 miliard.