Generální úklid – tipy jak na to

Generální úklid obvykle probíhá z důvodu změny sezóny nebo blížící se události, např. Aby úklid nezabral více dní a nocí a nebyl srovnatelný s výletem na osmitisícovku, vyplatí se starat se o čistotu a pořádek v bytě po celý rok. Pokud však patříte k lidem, kteří mají úklid naplánovaný na konkrétní den v kalendářním roce nebo jej odkládají na neurčito, je tento článek právě pro vás. Zde najdete čtyři tipy, jak se pustit do generálního úklidu ve vaší domácnosti.

Malé krůčky, ale vpřed

Generální úklid je jako maraton – dá se překonat jen malými krůčky. Je proto důležité nespěchat s obnovou pořádku na příliš velké ploše. Úklid na velkém množství míst najednou může způsobit chaos – úhlavního nepřítele každého uklízeče a uklízečky. Dobrým způsobem je udržovat malou oblast čistou. Může to být například umyvadlo, botník, psací stůl v pokoji nebo zásuvka na spodní prádlo. Toto bude základna, čistá zóna, ze které budeme útočit na další špinavé a neuspořádané oblasti. To zjednoduší práci a zviditelní postup naší činnosti.

Zbavování se nepotřebných věcí

Pokud by američtí vědci zkoumali, jaké předměty dělají náš domov nepořádkem, byly by to pravděpodobně všechny nepotřebné a nepoužívané předměty. Gymnasticky koupené vybavení do posilovny, oblečení, ve kterém jsme vyšli jednou při zvláštní příležitosti, nostalgické upomínkové předměty, které jsme nikdy nevytáhli ze skříně. Na takové položky musíme rázně jednat. Pokud pro nás něco nemá sentimentální hodnotu nebo není užitečné – můžeme se toho zbavit. Nepotřebné věci nebo oblečení samozřejmě nemusíme hned vyhazovat, můžeme je například prodat nebo darovat rodině a přátelům. Můžeme se klidně vzdát oblečení, ve kterém jsme chodili několikrát do roka, dárků koupených jen proto, abychom se v den našich narozenin zasmáli, rostlin vysušených natolik, že jsou součástí pouštních oblastí.

Čas na velké projekty

Generální úklid je jedinou dobou, kdy můžeme realizovat větší projekty. Obvykle mezi ně patří: mytí oken, utírání prachu z nábytku, praní koberců, záclon, závěsů, mytí koupelny. Než se pustíte do takových výzev, měli byste si pořídit specializované vybavení, čisticí prostředky nebo využít pomoci odborníka, například v případě čištění velkých předmětů. Generální úklid musí do své činnosti zahrnout i věci, na které v běžném denním koloběhu tak úplně nemáme čas.

Na pořadí záleží

Při renovaci platí zlaté pravidlo, že nejdůležitější je neskončit malováním s plechovkou barvy a štětcem v ruce v rohu místnosti. Úplně stejně musíme postupovat i při generálním úklidu. Nejprve třením, otlučením a odstraněním nečistot z nábytku a povrchů nad podlahou. Když se na podlaze usadí špína, prach a nečistoty, můžeme je vysát. Dalším krokem je mytí, tedy čištění samotného povrchu předmětů a nábytku a jeho leštění. Pořadí může záviset jak na čase, který úklidem strávíme, na počtu lidí, kteří se budou podílet na celkovém úklidu, tak na osobních preferencích a zvycích.