Americký soudce v podstatě zakázal prodej potratové pilulky

Americký federální soudce v pátek vydal rozhodnutí, kterým podle agentury Reuters v podstatě zakazuje prodej široce používané potratové pilulky mifepristonu. Soudce Matthew Kacsmaryk totiž pozastavil platnost registrace pilulky vydanou už před 23 lety Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Jak rychle může být přístup k pilulce omezen, ale zatím podle agentury AP není jasné. Ministerstvo spravedlnosti totiž uvedlo, že se odvolá. Má na to sedm dní, během nichž verdikt soudce nenabyde účinnosti. Navíc jiný federální soudce v pátek vydal zcela opačné rozhodnutí. Prezident Joe Biden reagoval prohlášením, že chce nadále bojovat za ochranu práva žen na potrat.

Rozhodnutí o potratové pilulce se podle deníku Financial Times řadí mezi verdikty, které budou mít největší dopad poté, co americký nejvyšší soud loni v létě zrušil precedenční rozsudek v případu Roeová versus Wade z roku 1973, který chránil ústavní právo žen na potrat.

Mifepristone je jedna ze dvou látek, která se ve Spojených státech běžně užívá k potratům. Ukončí těhotenství, a další látka misoprostol pak vyvolá potrat. Látky se k ukončení těhotenství využívají v prvních deseti týdnech po otěhotnění a podle agentury Reuters jsou používány ve více než polovině potratů prováděných v USA. Organizace proti potratům se ale obrátily na soud, aby zneplatnil licenci FDA pro mifepristone. Úřad v roce 2000 konstatoval, že lék je bezpečný, i když může mít vzácně vážné vedlejší účinky.