Zbraň, která dodala Ukrajině sebevědomí. Sovětské „Karafiáty“ rozdrtily kolonu Rusů

Zbraň, která dodala Ukrajině sebevědomí. Sovětské "Karafiáty" rozdrtily kolonu Rusů; Zdroj foto: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci zbraně sovětské výroby důvěrně znají – například pásové houfnice 2S1 Gvozdika, v překladu Karafiát, byly na obou stranách konfliktu nasazeny už v roce 2014. Tehdy jich Ukrajinci získali hned několik desítek od české společnosti Excalibur Army. V minulosti je měla ve výzbroji československá a poté česká armáda.

„Nikdo nás to s nimi neučil, takže zpočátku to pro nás byl tak trochu experiment,“ uvedl v reportáži ukrajinský dělostřelec s přezdívkou Saxon, který se nyní s houfnicemi Gvozdika setkal poprvé. Jejich první prototyp vyrobili v Sovětském svazu již v roce 1969. Jsou montovány na obojživelném pásovém podvozku a nabízejí dostřel okolo 15 kilometrů.

Většinu zásob sovětské munice nicméně Ukrajinci v bojích již vyčerpali, uvádí Rádio Svobodná Evropa. „Nyní dostáváme munici vyrobenou v Evropě – hlavně z Litvy, České republiky a Polska,“ uvedl v reportáži ukrajinský dělostřelec s přezdívkou Saxon. „Nedávno jsme dostali i experimentální várku munice ukrajinské výroby. Vyzkoušeli jsme ji a nebyla vůbec špatná. Její výkon je docela dobrý,“ dodal.

Saxon byl mimo jiné součástí jedné z prvních ukrajinských jednotek, které 24. února, kdy ruské jednotky napadly Ukrajinu, zahájily palbu na nepřátelskou kolonu. „Vystřelili jsme asi 40 ran a s pomocí naší pěchoty zničili konvoj. Poté, co jsme viděli, že je dokážeme porazit, byla naše morálka vysoká. Bylo to velmi důležité pro naši motivaci,“ vzpomínal v reportáži.


Pokračovat ve čtení