Video: V ruském letadle se otevřely dveře ve výšce tří kilometrů. Nikdo se nedivil

Video: V ruském letadle se otevřely dveře ve výšce tří kilometrů. Nikdo se nedivil; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Sergei Lidrik

Letoun typu Antonov An-26 ruských aerolinek IrAero v pondělí odstartoval z vesnice Magan v Jakutské oblasti na východní Sibiři. S 25 cestujícími na palubě mířil do Magadanu, přístavního města u pobřeží Ochotského moře. Ve výšce asi tří kilometrů nad zemí se ale otevřely dveře od zavazadlového prostoru, který byl od cestujících oddělen jen látkovým závěsem.

Z videí je patrné, jak kabinu v ten moment zachvátil mohutný vítr a cestující museli sedět ve svých kabátech a čepicích ve velkém mrazu. V těchto částech Sibiře se v dnešních dnech pohybují teploty až kolem -40 stupňů Celsia. Navzdory tomu ale podle záběrů zůstali všichni v klidu a nikdo se neobvyklému dění nepodivoval. Sergej Lidrik, jeden z autorů videa, dokonce v tu chvíli s úsměvem vtipkoval.

Podle něj trvalo asi 15 minut, než pilot s letounem nouzově přistál zpátky v Maganu. „Starší ženy byly opravdu hodně zmrzlé. A hlavně také muž, který seděl vzadu, byl promrzlý,“ citoval Lidrika britský deník The Sun. Jeden z cestujících v zadní části letadla podle dalšího svědka při náhlém otevření dveří málem vypadl z kabiny, uvádí server.

Jakutská dopravní prokuratura nyní incident prošetřuje, uvádí ruská agentura Ria Novosti. Podle předběžných zpráv mohlo za incidentem stát i stáří stroje. Výroba dvoumotorového sovětského letounu Antonov An-26 totiž skončila již v polovině 80. let. Z provozu vzdušných sil české armády byly stroje vyřazeny před deseti lety.

Záběry se brzy rozšířily po světových médiích a sociálních sítích. Na Twitteru je sdílel i poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Ten vtipkoval, jestli by se známá hazardní hra ruská ruleta neměla teď přejmenovat na „ruské letadlo“.


Pokračovat ve čtení