V Rusku kvasí konflikt na nejvyšších místech: Gerasimov a Šojgu versus Prigožin

V Rusku kvasí konflikt na nejvyšších místech: Gerasimov a Šojgu versus Prigožin; Zdroj foto: Reuters

Surovikin nastoupil loni v říjnu jako oblíbenec prezidenta Vladimira Putina. V Kremlu dostal vyznamenání a předcházela ho pověst brutálního řezníka, kterou si „vysloužil“ bombardováním obytných čtvrtí během války v Sýrii. Tuto pověst naplnil, když pod jeho velením Rusové odpalovali rakety na ukrajinská města s cílem zasáhnout infrastrukturu a vyvíjet tlak na obyvatele nedostatkem tepla, vody a elektřiny.

Tyto útoky vyvrcholily na silvestra a Nový rok, od té doby Rusko ostřelování měst omezilo, ačkoliv na Charkov stále dopadají rakety S-300. Není jasné, zda útlum způsobily pochybnosti o účinnosti Surovikinovy strategie, nebo spíše docházející zásoby raket a dělostřelecké munice.

„Ruské síly loni v létě vyčerpaly své rezervy dělostřeleckých granátů ráže 122 a 152 milimetrů i další zásoby, protože se domnívaly, že masivní dělostřelecké útoky povedou k rychlejším výsledkům,“ uvedl podle serveru Kyiv Independent mluvčí východního velení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj.

V Rusku se zároveň projevuje rostoucí napětí mezi Gerasimovem a ministrem obrany Sergejem Šojguem na jedné straně a vůdcem žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem na straně druhé. Prigožin několikrát počínání ruské armády a jejích nejvyšších velitelů napadl.

Například ke stažení od Charkova loni v září uvedl: „Někteří generálové by měli jít bosí s kalašnikovem v ruce přímo proti nepřátelským pozicím.“ Nedávno zase na videozáznamu říkal svým vojákům: „Můžeme porazit Ukrajinu a NATO, ale brání nám v tom byrokraté, kteří si na novoročních oslavách užívají šampaňské.“

Ruská armáda bez úspěchů

Prigožinova armáda čítá nyní přibližně padesát tisíc lidí. Prigožin, který se těší Putinově důvěře a dříve pracoval jako jeho poradce a zároveň šéf cateringu pro Kreml, verbuje muže i ve věznicích a trestaneckých koloniích. Wagnerova skupina válčí na Ukrajině samostatně a vede ofenzivy ve městech Bachmut a Soledar.

Podle posledních zpráv mají Prigožinovi wagnerovci šanci, že získají kontrolu nad Soledarem. To by posílilo Prigožinovu pozici. Zato ruská armáda od léta nezaznamenala žádný úspěch a nedobyla žádné město. 

Šojgua a Gerasimova kritizují i někteří vlivní ruští vojenští blogeři na sociální síti Telegram. Bývalý ruský velitel proruských jednotek na Donbase Igor Girkin, zvaný Strelkov, který má také stále velký vliv, nazval Gerasimova na Telegramu kreténem.

„Napětí plyne z toho, že se Rusům prostě nedaří. Prigožina bych charakterizoval jako loupežníka, který má svoji padesátitisícovou armádu, a až Putin skončí, může mít velké slovo,“ řekl deníku Aktuálně.cz expert na Rusko Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu Plus.

„Ruský problém tkví v tom, že generálové nejsou ochotni vůbec naslouchat nižším šaržím, které se pohybují přímo na bojištích,“ dodává Dvořák. „Pořád je ale Rusko schopné vrhnout do boje obrovskou masu lidí a bylo by předčasné tvrdit, že válka už pomalu končí jeho neodvratnou porážkou.“

Obětní beránek Surovikin

O výměně na vysokých postech diskutují i blogeři na síti Telegram. Ruský účet Rybar, který má přes milion sledujících a za nímž stojí bývalý pracovník tiskového oddělení ministra obrany Michail Zvinčuk, zdůvodňuje nahrazení Surovikina Gerasimovem událostmi z 1. ledna.

Ukrajinské dělostřelectvo tehdy zasáhlo v okupované Makijivce budovu plnou ruských vojáků – zemřelo tam podle oficiálního tvrzení Kremlu 89 vojáků, podle ukrajinských zdrojů jich byly spíš stovky. Na ministerstvo obrany se poté snesla kritika a podle spekulací byl Surovikin vybrán jako obětní beránek.

Video: Útok elitní ukrajinské jednotky Kraken na vesnici v Luhanské oblasti (11. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení