V Česku půjde do aukce Kokoschkův obraz. S rekordní cenou 200 milionů korun

V Česku půjde do aukce Kokoschkův obraz. S rekordní cenou 200 milionů korun; Zdroj foto: ČTK / PR / Adolf Loos Apartment and Gallery

S tak vysokou cenou nebylo ještě umělecké dílo na aukci v Česku nabízeno a vyvolávací cena o desítky milionů korun přesahuje i aktuální rekord tuzemského aukčního žebříčku. Ten od loňska drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se prodal za 123,6 milionu korun.

Aukce, která nabídne rekordního Kokoschku, se uskuteční 19. března. Předaukční výstava, která bude otevřena každý den od 18. února až do doby konání aukce, bude čítat jen 52 vybraných položek. Podle pořadatele mají vysoký sběratelský a investiční potenciál a jejich vyvolávací cena začíná na 100 tisíc korunách. Celková vyvolávací cena nabízených aukčních položek bude činit 365 milionů korun.

Obraz Žena a otrok z roku 1920 představuje bývalou Kokoschkovu přítelkyni Almu Mahlerovou jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, podle organizátora aukce je Kokoschkovým uměleckým zúčtováním s jeho múzou a milenkou. Rakouský umělec měl v letech 1912 až 1914 s Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, poměr. Tento vztah hluboce ovlivnil jeho život a tvorbu.

Nejdražší Kokoschkovo dílo, které se prodalo na aukci v Česku, je obraz Praha – Pohled z křižovnického kláštera, který se v roce 2019 vydražil za 78,5 milionu korun a stal se v té době rekordem českých aukcí.

Za 15 milionů korun bude březnová aukce nabízet obraz Bohumila Kubišty Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), který je portrétem ze zlomového období autora, kdy nastoupil svoji cestu ke kubismu. Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, Antonína Matějčka (1889 až 1950), při čtení.

Za 8,4 milionu korun se bude nabízet dílo Josefa Šímy s názvem Le ciel de pierre (Kamenné nebe). Obraz pochází ze soukromé pařížské sbírky. Šíma jej namaloval ve svém závěrečném tvůrčím období v 60. letech 20. století. S cenou 13,5 milionu korun do aukce půjde obraz Emila Filly Zátiší se sokolem a podnosem.


Pokračovat ve čtení