Top foto 2022: Zakleknutý mladík ze snímku Milana Jaroše otřásl Českem

Top foto 2022: Zakleknutý mladík ze snímku Milana Jaroše otřásl Českem; Zdroj foto: Milan Jaroš / Týdeník Respekt

Zvláště jeden z Jarošových snímků z babišovské série vzbudil ohromnou pozornost a vyvolal vzrušenou veřejnou debatu o míře a oprávněnosti policejního zákroku. Fotoreportér zachytil moment, kdy policisté v civilu zaklekli autistického mladíka, který v Borovanech na Českobudějovicku odnesl Andreji Babišovi reproduktor. (Původní reportáž Ivany Svobodové se snímky Milana Jaroše je dostupná na webových stránkách týdeníku Respekt: Odveďte si ji, tu zkorumpovanou žumpu! A víte, kolik bere Pekarová? Jeden den na kampani Andreje Babiše).

Kromě dokumentování války na Ukrajině a řady domácích událostí měl letos Milan Jaroš jako fotograf ještě jedno velké téma. „Část roku jsem strávil s rodinou v Bruselu, v souvislosti s českým předsednictvím v Radě Evropské unie. To pro mě byla zásadní zkušenost,“ říká a vysvětluje, že po čtrnácti letech v Respektu ho to přivedlo na dosud neznámou půdu. 

Fotogalerie ze seriálu Top foto představují výběr nejlepších snímků od fotografů, pracujících pro různé tituly vydavatelství Economia (především pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, Respekt či Ekonom). Staly se už tradicí, která je na Aktuálně.cz spojena se závěrem roku. Autoři vybírají své fotografie sami a mohou představit jak snímky, které vznikly v rámci jejich novinářské práce, tak i svou volnou tvorbu. Cílem je připomenout si uplynulý rok a ohlédnout se za spoustou výborných fotografií, které během roku vznikly. Seriál letos vychází od 25. prosince do 6. ledna. 

V seriálu doposud vyšly snímky roku Jakuba Plíhala a Lukáše Bíby. Toto je třetí díl celé série.

O autorovi snímků

Milan Jaroš (43 let) – od roku 2008 pracuje pro časopis Respekt. Fotografuje hlavně v Česku, ale i ve světě, malé i velké události, napříč žánry. Za svou práci pro Respekt byl v uplynulých letech opakovaně oceněn na Czech Press Photo (hlavní cena, cena diváků, Grant Prahy) a získal také druhou cenu Unicef Award v roce 2009. 

Jeho práci můžete sledovat také zde:
Instagram: (@milan_jaros_)
Twitter: (@_milan_jaros)


Pokračovat ve čtení