Statní ochránci dávných cest. Vyberte nejkrásnější alej v Česku

Statní ochránci dávných cest. Vyberte nejkrásnější alej v Česku; Zdroj foto: organizace Arnika, Michaela Jindřišková

Cílem soutěže je přitáhnout pozornost veřejnosti ke stromořadím, která tradičně lemují polní cesty, silnice i parkové promenády a ke zdravé a fungující krajině patří. „Rádi bychom se o přihlášených alejích v novém ročníku dozvěděli ještě o něco více. Pro nás to totiž nejsou ‚jen‘ stromy, ale často němí svědci událostí napříč staletími,“ prozradila k novému ročníku hlavní organizátorka Klára Ondrigová.

Soutěžící se podle pořadatelů mohli ve snaze vypátrat zajímavé příběhy spojit například s místními kronikáři či pamětníky a získat tak větší přehled o historii míst, nad kterými se mnohdy nikdo ani nepozastaví. „Místní mívají často obdivuhodné znalosti,“ dodává.

Účastníci odevzdávali snímky známých i neznámých alejí, které se nacházejí v městech, krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O tom, která z nich zvítězí, mohou hlasující rozhodovat od 2. listopadu do středy 11. ledna. První místo může stromořadí získat nejen díky mimořádné kráse nebo silnému příběhu, ale i v případě, že se jej svou nominací snaží účastníci ankety zachránit. 

Vloni se vítězem hlasování stala Klokotská lipová alej, která lemuje cestu založenou benediktiny už od konce 17. století. „Alej zde byla vysázena v roce 1836,“ upřesnila Ondrigová. Tomuto stromořadí dalo svůj hlas 999 lidí z 8 879 celkových hlasujících.


Pokračovat ve čtení