Skvělý start českých kamionů na Dakaru. Macík vyhrál prolog, Šoltys byl čtvrtý

Skvělý start českých kamionů na Dakaru. Macík vyhrál prolog, Šoltys byl čtvrtý; Zdroj foto: MM Technology

V čele jsou Švéd Mattias Ekström s audi a tovární jezdec KTM Toby Price z Austrálie. Oba ale vyhráli jen s náskokem jedné sekundy na Sébastiena Loeba z Francie, respektive Australana Daniela Sanderse.

Třiatřicetiletý Macík zvládl třináct kilometrů dlouhou trasu v čase 9:43 a druhého Mitchela van den Brinka z Nizozemska porazil o pět sekund.

„Je to první vítězství, jen v prologu, ale i to se počítá. Všechny kamiony, které jsme stavěli v MM Technology, jsou v patnáctce, takže spokojenost je velká. Teď se musíme připravit na první etapu, ve které bude otvírat trať. To se vždy nevyplatí, ale uvidíme, třeba tentokráte ano,“ řekl Macík.

Šoltyse dělilo od pomyslných stupňů vítězů pouhých sedm sekund. Mohl dopadnou i lépe nebýt krátkého „výletu“ mimo trať. „Všichni byli nabuzení, takže jsme odstartovali trochu zostra. Hned na začátku přišel malý problém, když jsme vylétli z trati, protože mi Maňas (navigátor Roman Krejčí) zapomněl říct, že je tam pravá ostrá. Trošku jsme tam prohnali lidi a ztratili nějakých 10 – 15 sekund,“ uvedl jezdec týmu Buggyra Tatra Racing.

Prokop zaostal za Ekströmem o 22 sekund. Za pilotem Audi skončil druhý muž minulého ročníku Loeb, třetí byl jeho krajan a čtrnáctinásobný šampion Stéphane Peterhansel.

„Auto fungovalo skvěle a změny na podvozku jsou cítit – přilnavost byla výborná. Prolog nebyl úplně jednoduchý a bylo tam hodně zrádných míst v měkkých zatáčkách, ve kterých udělalo několik posádek chybu, a dokonce tam šel někdo přes střechu. Tempo jsme zvolili takové, abychom právě takovou chybu neudělali a na krátkém prologu si nepokazili celý start do Dakaru,“ uvedl Prokop v bivaku Sea Camp.

Michek dojel do cíle na břehu Rudého moře zhruba 200 km od Džiddy se ztrátou 23 sekund za nejrychlejším Pricem, který rallye v minulosti již dvakrát vyhrál.

„Prolog jsem si užil, byl rychlý. Dvacáté místo není rozhodně špatným začátkem, tady bych se chtěl určitě pohybovat, nejlépe ještě výše,“ řekl Michek. „Jen jsem se musel trochu přeorientovat, protože má motokrosová motorka zabrzdí na místě, dálkový speciál se v rychlých pasážích na pistách chová trochu jinak.“

Michkův týmový kolega Milan Engel byl 47., Jan Brabec 51., David Pabiška 60. a Libor Podmol 77.

Mezi čtyřkolkami byl Zdeněk Tůma na úvod 15., Josef Macháček v kategorii lehkých prototypů šestnáctý.

Tůma přitom zápasil s technikou. Vypověděl mu totiž motor. „Takový rozjezd jsem opravdu nečekal. Bohužel jsme měli problémy s palivem a kvůli tomu přestal fungovat. Museli jsme tak dát do stroje zcela nový. Snad ale tohle byla poslední významná komplikace na Dakaru,“ prohlásil Tůma, který ztratil více než hodinu.

Rallye Dakar – prolog: bivak „Sea Camp“ (13 km):

Automobily: 1. Ekström, Bergkvist (Švéd./Audi) 8:00, 2. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) -1, 3. Peterhansel, Boulanger (Fr./Audi) -11, …11. Prokop, Chytka -22 (ČR/Ford), 21. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -44, 45. Trněný, Horyl (ČR/Ford) -1:34.

SSV (buggy): 1. Baciuška, Vidal (Lit., Šp./Can-Am) 9:06.

Lehké prototypy: 1. Gutiérrezová, Moreno (Šp./Can-Am) 8:49, …16. Macháček, Schovánek (ČR/Can-Am) -32.

Motocykly: 1. Price (Austr./KTM) 8:22, 2. Sanders (Austr./GasGas) -1, 3. Branch (Botsw./Hero) -9, …20. Michek -23, 47. Engel -53, 51. Brabec -58, 60. Pabiška (všichni ČR/KTM) -1:03, 77. Podmol (ČR/Husqvarna) -1:25.

Čtyřkolky: 1. Giroud (Fr,./Yamaha) 8:50, …15. Tůma (ČR/Yamaha) -1:10.

Kamiony: 1. Macík (ČR/Iveco) 9:43, 2. Van den Brink -5, 3. Van Kasteren (oba Niz./Iveco) -6, 4. Šoltys (ČR/Tatra) -14, …6. Loprais (ČR/Praga) -16, 12. Valtr -43, 17. Vrátný (oba ČR/Tatra) -1:14, 42. Randýsek (ČR/MAN) -3:18, 45. Tomeček (ČR/Tatra) -3:57.


Pokračovat ve čtení