Skoky viděl jako dětskou hru, uchvátil ho Raška. Mistr světa Parma slaví šedesátku

Skoky viděl jako dětskou hru, uchvátil ho Raška. Mistr světa Parma slaví šedesátku; Zdroj foto: ČTK

Jeden z nejlepších domácích skokanů historie se podílel také na bronzu družstva na OH 1992 v Albertville i na stříbru a dvou bronzech ze světových šampionátů.

Rodák z Frenštátu pod Radhoštěm viděl už jako kluk z oken domova na můstky, ke skákání ho přivedl i slavný olympijský triumf „souseda“ Jiřího Rašky v Grenoblu. „Nikdy jsem si nemyslel, že ze mne bude mistr světa. Skoky jsem chápal spíš jako zábavu, dětskou hru. Ale měl jsem v sobě vůli být stále lepší a lepší,“ vzpomínal Parma na svoje začátky.

Ve Světovém poháru debutoval v roce 1980, o čtyři roky později se v Harrachově radoval z premiérového vítězství. Přestože v konečném pořadí SP se pětkrát po sobě vešel do elitní desítky, velké individuální medaile z velké akce se dočkal pouze na mistrovství světa 1987 v Oberstdorfu. V témže roce byl vyhlášen nejlepším domácím sportovcem roku.

Po neúspěšném MS 1991 byl Parma spolu s několika dalšími staršími skokany vyřazen z reprezentačního družstva. Vyhlášený klasik se však na vlastní náklady dokázal přeorientovat na revoluční V-styl a na poslední chvíli se vešel do nominace na olympiádu v Albertville 1992. Tam se spolu s Jaroslavem Sakalou, Františkem Ježem a Tomášem Goderem podílel na bronzu ze soutěže družstev, v individuálních závodech obsadil páté a desáté místo.

Pod pěti kruhy startoval Parma celkem čtyřikrát, jeho nejlepším individuálním výsledkem jsou dvě pátá místa. Třikrát vyhrál závod Světového poháru, v celkovém hodnocení byl nejvýš čtvrtý.

Po ukončení kariéry se dvojnásobný vítěz ankety Král bílé stopy živil jako správce nemovitostí, ke skokům se po čase vrátil jako technický delegát.


Pokračovat ve čtení