„Předčil očekávání.“ Českého nováčka Bostonu srovnávají s hvězdou, ale hrozí mu trejd

"Předčil očekávání." Českého nováčka Bostonu srovnávají s hvězdou, ale hrozí mu trejd; Zdroj foto: Reuters

Bostonští Bruins jsou momentálně nejlepším týmem NHL a před boji o Stanley Cup by stejně jako konkurence ještě rádi posílili. Kvůli tomu klidně obětují nadějného mladíka.

Nebylo by to nic nového. Mladého hokejistu vyměnili za zkušenější posilu v každé z předchozích čtyř sezon. Zřejmě nejvíc je bolel odchod Ryana Donata, který momentálně patří k platným hráčům Seattlu.

Nyní je – vedle vysokých draftových výběrů – největší „návnadou“ Bostonu 20letý křídelník Fabian Lysell, kterému se daří na farmě, ale stále častěji padá i jméno o dva roky staršího Lauka, jenž prožívá zlomový ročník a z farmy v Providence nakukuje do NHL.

V týdnu po dlouhých třech měsících nastoupil za hlavní tým a zanechal slušný dojem. Na ledě Toronta odehrál ve čtvrté formaci něco málo přes sedm minut a hýřil aktivitou.

Hlavně ale nahrál A. J. Greerovi na vítěznou branku, když ho po vítězném souboji u mantinelu poslal do protiútoku. Právě hru u hrazení v Providence často piluje, asistent trenéra Trent Whitfield mu dává za příklad megahvězdu Bruins Brada Marchanda, který v této činnosti navzdory podprůměrné výšce vyniká jako málokdo. 

„Lauko na svého zaměstnavatele opět udělal dobrý dojem,“ zhodnotil útočníkův výkon v Torontu web The Athletic. „Koukaly se i týmy napříč soutěží. Právě Lauko by totiž mohl rozhodující položkou v potenciální výměně.“

Dvaadvacetiletý Čech odehrál v aktuální sezoně už osm zápasů za Bruins. Stihl posbíral tři body (1+2) a rozdat úctyhodných 17 bodyčeků. Jediným bostonským hráčem, který relativně k času na ledě hituje častěji, je Greer.

„Předčil očekávání. Zápasy v hlavním týmu si vysloužil díky rychlosti, houževnatosti a síle na puku,“ chválil Lauka Fluto Shinzawa z The Athletic.

Ocenil také Čechovu nepříjemnou hru: „Ničeho se nebojí, je jako pitbul. Pokud jde o slovní a fyzické potyčky, můžeme ho srovnat s Marchandem.“

Marchand, přezdívaný například „The Rat“ (Krysa), je známý tím, že dokáže protivníky vytočit. Také je ale mimořádně produktivní, i v aktuální sezoně ve 34 letech sbírá více než bod na zápas.

Na podobná čísla se Lauko s největší pravděpodobností nedostane, ne v NHL. Už v příští sezoně by ale mohl pravidelně naskakovat ve čtvrté bostonské lajně, neboť někteří útočníci, kterým končí smlouva, v létě kvůli napjatému platovému stropu odejdou.

Jinde by Lauko mohl pomýšlet i na třetí formaci. „Klub s menší konkurencí v útoku ho může vidět jako třetí levé křídlo. Na tom by Bruins mohli postavit výměnu za zkušenějšího praváka do ofenzivy,“ napsal novinář Shinzawa.

Nedávno Boston usiloval o hvězdného centra Boa Horvata, jenž ale nakonec zamířil z Vancouveru k newyorským Islanders.

Výprodej u klubů, které letos neplánují bojovat o Stanleyův pohár, tím ale zdaleka neskončil. Do uzávěrky přestupů 3. března zbývá měsíc.

Lauko toto období stráví v nejistotě. Vzhledem k návratu Jakea DeBruska z marodky zamířil zpátky na farmu, kde má v rozjeté sezoně 14 bodů (8+6) z 29 zápasů.

Když spadl na farmu v listopadu, po skvělém úvodu se herně propadl. Pomohl mu až důkladný pohovor s hlavním trenérem Providence Ryanem Mougenelem, kdy se řešil Čechův čas i na ledě nebo to, co se naučil v NHL. V lednu už Lauko zase zářil.


Pokračovat ve čtení