Populární výměna bankovek začala. Po Česku na ni čekaly v mrazech tisíce lidí

Populární výměna bankovek začala. Po Česku na ni čekaly v mrazech tisíce lidí; Zdroj foto: Kateřina Hovorková

Centrální banka označila speciálním přítiskem celkem 200 tisíc bankovek. Ty nyní nabízí veřejnosti. Zájemci mohou získat maximálně pět kusů výměnou za jiné bankovky a mince ve stejné výši. Akce potrvá do vyčerpání zásob, podle odhadu ČNB tedy jen několik dní.

Výměna tisícikorun je možná pouze osobně na pracovištích ČNB v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě, a to v prodloužených pokladních hodinách od 7.30 do 16 hodin. Další kusy budou moct zájemci získat ve čtvrtek opět od 07:30.

Přesný počet bankovek na jednotlivých pracovištích banka z bezpečnostních důvodů nechce komentovat ani v průběhu výměny, ani po uzavření přepážek.

Podle pracovníků pražské pobočky ČNB se první zájemce objevil už v úterý odpoledne. „Frontu ale lidé stáli ve středu asi od pěti ráno, šlo asi o 150 a 200 osob,“ popsala pro Aktuálně.cz jedna z pracovnic, která na frontu před budovou centrální banky dohlíží. Podle odhadu banky ve středu jen v Praze čekalo v mrazech na výměnu speciální bankovky 4500 až 5000 lidí. Velký zájem je i v ostatních městech.

Banka proto musela již před devátou přistoupit z kapacitních důvodů v Praze a následně také v Hradci Králové a v Brně k uzavření front, aby všechny zájemce v průběhu dne stihla odbavit.

„Přijela jsem z východních Čech. Vstávala jsem v pět ráno a jela do Prahy vlakem, abych pro sebe a děti vyměnila pět kusů bankovek,“ řekla pro Aktuálně.cz jedna ze zájemkyň. „Frontu ale uzavřeli těsně přede mnou, jsem naštvaná, že jsem jela zbytečně,“ dodala žena.

„Čekající, kteří ve frontě stáli před jejím uzavřením, se dnes k výměně dostanou,“ ujistila banka skrze sociální síť Twitter. Lidé se na čekání ve frontě vybavili židlemi, dekami, někteří i lyžařským oblečením, aby ranní mrazy přečkali.

„V zájmu rychlého odbavování na pokladnách Česká národní banka doporučuje, aby si lidé připravili bankovky v částce odpovídající požadovanému počtu výročních bankovek. Bankovky se nedají objednat ani zaslat,“ upozorňuje mluvčí centrální banky Petra Krmelová.

Výroční bankovku tvoří běžná tisícikoruna vzoru 2008 s přítiskem na lícní straně kuponu. Vzhledem k tomu, že bankovka odkazuje na 30. výročí vzniku české a slovenské koruny, s nímž bylo spojené mimo jiné kolkování bankovek, tvoří tento přítisk právě motiv dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a také výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery.

Přítisk nemá vliv na běžnou hodnotu ani platnost bankovky, lze ji tedy použít k platbám za zboží a služby. Podle odborníků z ČNB si však lidé bankovku nechají zřejmě jako sběratelskou a do oběhu se tak dostane spíše z nepozornosti vlastníků.

Zhodnocení bude až trojnásobné, odhaduje expert

Podle experta Jana Jelínka z aukční síně Macho & Chlapovič, která se zaměřuje na numismatiku, by přitom byla chyba výroční tisícikorunu do oběhu dobrovolně vypustit.

„Předpokládaný cenový vývoj u nově vydané tisícovky s přítiskem bude na začátku oscilovat od nominální hodnoty po zhruba dvojnásobek,“ odhaduje expert. „Myslím, že cena se pak v budoucnu ustálí někde na dvou až třínásobku nominální hodnoty. Ale nechme se překvapit, jak se nová bankovka zabydlí ve sběratelských albech sběratelů,“ říká Jelínek.

Podle něj už před 8. únorem byly na různých serverech vidět nabídky na předprodej těchto tisícovek s přítiskem. „Budoucí vývoj bude hodně záležet na tom, zda ČNB udělala speciální písmenkovou sérii pouze na tyto bankovky, jako tomu bylo u stokoruny v roce 2019. Tehdy to byla série M01 až M28, kde každá série byla vydána s počtem do osm tisíc kusů. To je pak pro sběratele výzva si vyskládat kompletní sestavu. Doufejme tedy, že ČNB přistoupila k podobné politice jako posledně,“ doplňuje expert.

Za několikanásobně vyšší ceny se pak výroční tisícikoruny začaly objevovat v den spuštění akce na aukčním portálu Aukro. Dopoledne nabízeli překupníci na Aukru tuto speciální bankovku nejméně za zhruba 2000 korun, několik nabídek bylo za ceny přes 3000 korun a nejdražší za 4000 až 5000 korun za kus.

Podobná akce s výměnou platidel se uskutečnila v roce 2018 a 2019 u příležitosti 100. výročí vzniku československého státu a 100 let od měnové odluky od Rakouska-Uherska. Tehdy měli lidé možnost si vyměnit výroční dvacetikoruny a později i stokorunu s přítiskem. Zájem byl mimořádný, před pobočkami centrální banky tehdy stály dlouhé fronty.

Jelínek připomíná, že zhodnocení u stokoruny bylo a je stále výrazné. Některé se dnes prodávají i za více než tisíc korun, což je desetinásobné a vyšší zhodnocení.

„U pamětních dvacek z let 2018 a 2019 takové zhodnocení viditelné není i vzhledem k tomu, že ČNB následně přistoupila k vydání společné sady pamětních dvacetikorun, takže se na mnoho lidí dostalo. Tato sada všech šesti kusů se dnes prodává okolo 500 korun,“ uzavírá odborník.

Pokračovat ve čtení