Podivuhodné příběhy z česko-slovenské hranice. Top foto 2022 podle Libora Fojtíka

Podivuhodné příběhy z česko-slovenské hranice. Top foto 2022 podle Libora Fojtíka; Zdroj foto: Libor Fojtík / HN

„Při fotografování reportáží se občas podaří udělat i ‚jiný‘ typ fotky, než jaký potřebuji k vyprávění příběhů konkrétních lidí, jejich činností a osudů,“ vysvětluje fotograf Fojtík. Ve fotogalerii představuje svůj vlastní pohled na život, dění, krajinu a folklor v československém pohraničí, od trojmezí na Hrčavě až po soutok Dyje s Moravou. „V pásmu širokém po obou stranách hranice padesát kilometrů mě zajímá obyčejný život a scenérie, které se odehrávají mnohdy na pozadí samotných akcí. Snažím se odhalovat skrytý humor či absurditu situací,“ dodává Fojtík.

Fotogalerie ze seriálu Top foto představují výběr nejlepších snímků od fotografů pracujících pro různé tituly vydavatelství Economia (především pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, Respekt či Ekonom). Staly se už tradicí, která je na Aktuálně.cz spojena se závěrem roku. Autoři vybírají své fotografie sami a mohou představit jak snímky, které vznikly v rámci jejich novinářské práce, tak i svou volnou tvorbu. Cílem je připomenout si uplynulý rok a ohlédnout se za spoustou výborných fotografií, které během roku vznikly. Seriál letos vychází od 25. prosince do 6. ledna. 

V seriálu doposud vyšly snímky roku Jakuba Plíhala, Lukáše Bíby, Milana Jaroše, Matěje Stránského a Tomáše Vocelky. Toto je šestý díl celé série.

O autorovi snímků:

Libor Fojtík (* 1977) vystudoval Institut tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Fotožurnalistice se začal věnovat v roce 2008 v agentuře ISIFA. O rok později přešel do Hospodářských novin. Věnuje se především reportáži a dokumentu. Získal první cenu na mezinárodní fotosoutěži Frame 2010. Ve stejném roce vyhrál na Czech Press Photo kategorii Každodenní život a v roce 2014 získal třetí místo na soutěži Photo Annual Awards. Je také autorem knihy Trampové, ve které fotograficky mapuje tuto specifickou českou subkulturu.

Jeho práci můžete sledovat také zde:

Web: liborfojtik.com a cargocollective.com/sonda
Facebook: facebook.com/fojtiklibor


Pokračovat ve čtení