„Pípáte jako kanárek.“ Zeman nerozuměl novinářce, Čaputové nařídil překlad

"Pípáte jako kanárek." Zeman nerozuměl novinářce, Čaputové nařídil překlad; Zdroj foto: Aktuálně.cz/ČTK

Miloš Zeman před skončením mandátu tradičně navštívil Slovensko. Ve Vysokých Tatrách se sešel také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Po jejich setkání se konala tisková konference, na které Zemanovi položila dotaz slovenská novinářka. „Nerozuměl jsem ani slovo. Jednak jsem starý, nedoslýchavý pán, a kromě toho pípáte jako kanárek,“ vysvětlil český prezident redaktorce.

Poté se Miloš Zeman obrátil na Zuzanu Čaputovou. „Paní prezidentko, vy jste rozuměla? Tak mně to přeložte,“ řekl český prezident. Slovenská prezidentka Zemanovi následně dotaz novinářky přetlumočila.

Miloš Zeman také na tiskové konferenci uvedl, že očekává pokračování dobrých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem i po nástupu Petra Pavla do úřadu. „Věřím, že i s mým nástupcem bude pokračovat velmi dobrá česko-slovenská spolupráce,“ řekl český prezident.

Slovenská prezidentka řekla, že vnímá svou hodnotovou a názorovou blízkost s Pavlem. „Na spolupráci se těším, věřím, že bude intenzivní a že společně budeme moci i v rámci regionu být silným hlasem rozumu, prozápadní orientace a respektu k evropským hodnotám,“ popsala Čaputová.

Prezidenti Česka a Slovenska hovořili také o regionální spolupráci. Podle Čaputové v uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) není jednota v názoru na téma právního státu či pomoci Ukrajině. Zeman řekl, že prosazoval rozšíření V4 o Slovinsko a že hlavně Maďarsko o to nemělo zájem.

Během třídenní návštěvy Slovenska má Zeman podle programu naplánovány také schůzky s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky, včetně premiéra Eduarda Hegera a exprezidentů Andreje Kisky a Rudolfa Schustera.


Pokračovat ve čtení