Odkoupili od tety chátrající statek na Broumovsku. Proměnili ho v krásné ubytování

Odkoupili od tety chátrající statek na Broumovsku. Proměnili ho v krásné ubytování; Zdroj foto: Dvůr Haniš

Pavel a Olga Hanišovi koupili stavení od příbuzné, která ho vlastnila od roku 1976. „Strýc a teta si dům pořídili na důchod a já jsem sem s nimi jako malý kluk jezdil na dovolenou a víkendy. Strýček, který byl schopný řemeslník a projektant, si statek postupně dával do kupy, ale, bohužel, v 80. letech zemřel. Teta tak na dům zůstala sama, práce se zastavily a statek začal chátrat. Dvacet let jsme ji přemlouvali, abychom ho mohli odkoupit a vrátit mu původní kouzlo,“ říká současný majitel Pavel Haniš.

Statek, který dnes nese název Dvůr Haniš, se manželům podařilo získat před sedmi lety. „Původně nás vůbec nenapadlo, že z domu uděláme penzion. Ten statek je ale tak obrovský, že mít ho jako chalupu nedávalo smysl. Pořád bychom se v něm hledali. Přestože jsme se nakonec rozhodli nabízet v něm ubytování, dvůr vnímáme jako dědictví rodiny, a proto jsme ho nechali zrekonstruovat poctivě a z gruntu,“ říkají.

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Na statku je deset pokojů, které teď v zimě vyhlíží do zasněženého údolí, a je vhodným místem pro pěší turistiku a výlety po okolí, včetně Adršpašsko-teplických skal. Nahlédněte s námi dovnitř.


Pokračovat ve čtení