Nejvíc nominací na Oscara má film s Michelle Yeoh, uspět mohou i Češi

Nejvíc nominací na Oscara má film s Michelle Yeoh, uspět mohou i Češi; Zdroj foto: A24

Mezi nominovanými se objevila česká maskérka Linda Eisenhamerová za novou německou adaptaci románu Na západní frontě klid od Netflixu. Na cenu byla navržena s kolegyní Heike Merkerovou. Třiačtyřicetiletá Eisenhamerová dříve pracovala na seriálu Vyšehrad nebo filmech Iluzionista a Anthropoid, za nějž byla nominovaná na Českého lva.

Uspět mohou též specialista na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar i zvukař Viktor Prášil, další spolutvůrci nové verze Na západní frontě klid.

O nejprestižnější cenu v Hollywoodu, Oscara pro nejlepší film, budou letos dále usilovat Fabelmanovi, což je autobiograficky laděné drama o dospívání režiséra Stevena Spielberga, nebo velkorozpočtové sci-fi Avatar: The Way of Water, které v těchto dnech přepisuje tabulky komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob.

Desítku nominací na Oscara pro film roku uzavírají akční Top Gun: Maverick, příběh o dirigentce nazvaný Tár, společenská satira Trojúhelník smutku, pohled do světa žen v izolované náboženské komunitě Women Talking a Na západní frontě klid. Vítězové budou oznámeni 12. března na galavečeru, jejž má moderovat komik Jimmy Kimmel.

Nejlepší výchozí pozici má Všechno, všude, najednou s herečkou Michelle Yeoh v hlavní roli. Toto nezávislé sci-fi režisérů Daniela Scheinerta a Daniela Kwana může dohromady posbírat 11 sošek, nejvíc ze všech navržených titulů, spočítala agentura AP.

Na cenu za herectví aspirují Ana de Armas za roli Marilyn Monroe ve filmu Blondýnka, Cate Blanchett coby sporná dirigentka z dramatu Tár nebo z mužů Brendan Fraser, který ve filmu Velryba ztvárnil muže vážícího 270 kilogramů. Aby na plátně působil opravdově, Fraser musel využít takzvaný prostetický make-up. Nasadit jej někdy trvalo až šest hodin a herec měl problémy se vůbec fyzicky pohybovat.

Předávání cen Oscar, stejně jako Zlatých glóbů nebo hudebních Grammy, se poslední roky potýká s klesající sledovaností. Zejména mladší diváci namísto zdlouhavého televizního ceremoniálu dávají přednost sociální síti Tiktok nebo serveru YouTube.

Na loňských Oscarech se o rozruch postaral komik Will Smith, když dal facku komikovi Chrisi Rockovi za urážku své ženy. Přenos sledovalo 15,4 milionu lidí, což bylo druhé nejnižší číslo v historii. Ceny jsou udělovány od roku 1919.

Vloni také na Oscarech poprvé ve větším bodovaly streamovací služby. Snímek roku nazvaný V rytmu srdce vyprodukovala videotéka Apple TV+ a služba Netflix posbírala 27 nominací. Symbolicky to reflektovalo posun, k němuž došlo během pandemie koronaviru, kdy nejen lidé v USA sledovali filmy doma místo toho, aby chodili do biografu, připomíná agentura AP.

O vítězích letošního ročníku rozhodne zhruba deset tisíc herců, producentů, režisérů a dalších členů Akademie filmového umění a věd.


Pokračovat ve čtení