Natáčel do poslední chvíle. Ukrajinci ukázali úspěšný úder sebevražedného dronu

Natáčel do poslední chvíle. Ukrajinci ukázali úspěšný úder sebevražedného dronu; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Telegram/Služba bezpečnosti Ukrajiny

Video v sobotu zveřejnila na sociálních sítích ukrajinská civilní kontrarozvědka Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Za útokem stála speciální jednotka s názvem Skupina Alfa, která spadá právě pod SBU. Ruské bojové vozidlo i s posádkou podle jejích informací sebevražedný dron zničil.

Přesnou polohu útoku ukrajinská kontrarozvědka nezveřejnila. Podle popisku na Telegramu se odehrál v „jedné z nejžhavějších oblastí“, kde právě probíhají boje. SBU taktéž nespecifikovala, o jaký typ bezpilotního letounu se jednalo. Od začátku války ale ukrajinská armáda například získala od Spojených států několik stovek sebevražedných dronů Switchblade.

Takzvané kamikaze neboli sebevražedné drony, které se odpalují primárně ze zařízení připomínajícího minomet, slouží k přímému útoku na cíl. To znamená, že na cíl nestřílí, ale samy do něj narazí a explodují. Mohou se pohybovat  rychlostí až 100 kilometrů za hodinu a díky malým rozměrům je radary nemusí zachytit.


Pokračovat ve čtení