Lipavský kritizuje velvyslance Stropnického za setkání s proruským dezinformátorem

Lipavský kritizuje velvyslance Stropnického za setkání s proruským dezinformátorem; Zdroj foto: DVTV

Fotografie ze setkání Stropnického s delegací vedenou poslancem SPD Janem Hrnčířem sdílel předtím místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Jedinou možností je podle něj neprodlená rezignace Stropnického. Velvyslanec Deníku N řekl, že neověřoval minulost a aktivity své návštěvy a nemůže mít přehled o dezinformační scéně v Česku.

„Přijetí takové návštěvy považuji za vážné pochybení pana velvyslance. Jeho úkolem je svědomitě reprezentovat českou diplomacii, což je rozhodně v rozporu s tím, že se setkává a fotografuje s čelními představiteli proruské dezinformační scény,“ uvedl Lipavský. Doplnil, že požádal o detailní zápis včetně toho, proč přijal delegaci v tomto složení. „Na základě toho rozhodnu příští týden o dalším postupu,“ napsal.

Bartošek předtím uvedl, že Stropnický hostil předního českého dezinformátora. „Prosím ministra Lipavského o prošetření návštěvy a vyvození jasných důsledků. Martin Stropnický není žádný neználek, dle mě je jedinou možností neprodlená rezignace. Svým jednáním poškozuje reputaci ČR!“ napsal.

Stropnický Deníku N řekl, že minulost a aktivity své návštěvy a toho, s kým se při ní fotí, předem neověřoval. „Nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás,“ řekl. Stropnický dodal, že při návštěvách se chce fotit každý, je na to zvyklý.

Deník N Jovanoviče řadí mezi klíčové postavy dezinformační scény, je podle něj známý svými proruskými postoji. V minulosti se účastnil akcí na ruské ambasádě v Praze.

Stropnický byl v minulosti velvyslancem v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu a od roku 2018 je velvyslancem v Izraeli. V lednu 2014 byl jako člen ANO jmenován ministrem obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). V prosinci 2017 se stal místopředsedou vlády a ministrem zahraničí ve vládě Andreje Babiše (ANO).


Pokračovat ve čtení