Fotí Čtvrtníčka, Bartošku a další herecké hvězdy. Je to srdeční záležitost, říká

Fotí Čtvrtníčka, Bartošku a další herecké hvězdy. Je to srdeční záležitost, říká; Zdroj foto: Vladimír Kiva Novotný

„Divadlo je pro mě srdeční záležitost. Herecké prostředí mě různým způsobem provází velkou část života,“ říká Vladimír Kiva Novotný (*1977). Divadelní prostředí považuje v porovnání s jinými oblastmi umění za velmi specifické. „Je zde svoboda umělecká v obecném smyslu, tak jak ji známe z ostatních oborů, ale jsou zde další aspekty naprosto jedinečné, které v jiných uměleckých oblastech nenajdeme. Tuto jedinečnost se snažím zachycovat a zprostředkovat divákovi,“ vysvětluje. 

Na výstavě jsou k vidění fotografie z posledních pěti let, zaznamenávající jednotlivá divadelní představení, portréty umělců a také dvojportréty ze souboru Legendy. Ty vznikly k šedesátému výročí založení Divadla Na zábradlí a zobrazují současné herce s kolegy, kteří jsou dnes už považováni za legendy.

„Vladimír Kiva Novotný se věnuje fotografii od roku 1996, na profesní rovině od roku 2000. Je absolventem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, kde také působil jako pedagog. Kromě výtvarné fotografie se věnuje fotografování architektury, designu, reklamní fotografii a portrétní tvorbě. Je zastoupen v několika sbírkách výtvarného umění,“ přibližuje fotografovu historii kurátorka Martina Houdek.

S Novotného prací se lze setkat v nejrůznějších časopisech, v uměleckých galeriích a na mnoha dalších místech. Kromě jiných ocenění zvítězil v roce 2017 v soutěži Czech Press Photo v kategorii Lifestyle – série.

O výstavě

Vladimír Kiva Novotný: Divadlo Na zábradlí. Cafe Prostoru_ (v Národní technické knihovně v Praze), od 7. února do 7. dubna 2023. Výstava je  přístupná v době, kdy je kavárna otevřená, a zvláštní vstupné se zde neplatí. Více informací na facebookové stránce kavárny.


Pokračovat ve čtení