ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů v Paříži. Zeman nevidí důvod k bojkotu

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů v Paříži. Zeman nevidí důvod k bojkotu; Zdroj foto: Reuters

Český olympijský výbor vydal prohlášení na svém webu k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

„Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou,“ uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zeman připomněl letní olympijské hry v Moskvě v roce 1980, kterých se na výzvu USA nezúčastnili sportovci z více než 60 zemí na protest proti invazi Sovětského svazu do Afghánistánu, a olympiádu v Los Angeles o čtyři roky později, kterou v odvetu bojkotovaly země východního bloku a další státy ze sovětské sféry vlivu.

„Nevidím dostatečný důvod, proč z politických důvodů bojkotovat olympiádu. A když už, tak dost dobře nechápu, proč i v případě Běloruska, které se agrese na Ukrajině neúčastní,“ řekl prezident Primě při své dnešní návštěvě na Slovensku.

Náklonnost sportovců k vlastním totalitním režimům je podle Zemana nyní víceméně spontánní. „Ale uznávám, že v některých případech může být i zaplacená,“ dodal.

Proti tomu předseda vlády Petr Fiala (ODS) ani zvolený prezident Petr Pavel  případný start ruských sportovců na hrách v Paříži nepodporují.

Proti je také česká basketbalová federace, která zaslala zaslala vedení FIBA otevřený dopis, v němž odmítá návrat ruských reprezentací nebo klubů do mezinárodních soutěží.


Pokračovat ve čtení