Cenu kritiky za mladou malbu získal Patrik Adamec, obrazy vyplňuje pěnou

Cenu kritiky za mladou malbu získal Patrik Adamec, obrazy vyplňuje pěnou; Zdroj foto: ČTK

Adamec má za sebou už mnoho výstav, studium výtvarného umění doplnil studiem architektury. V soutěži měl dva obrazy stylizované krajiny, které jsou vytvořené emailovou malbou na plátně. Namísto vypnutí na dřevěné desce jsou malby vyplněné pěnou, a celek tak tvoří dojem měkkého a útulného prostředí. Na jednom obraze je domeček s dvěma kaktusy, na druhém jen domek a slunce na obloze. Druhý obraz nemá geometricky ohraničený formát, rozlévá se jakoby na celou stěnu galerie.

„Jsem 16 let v Česku, zajímala mě psychologická krajina, co by dělal člověk, kdyby stále žil v USA, vyrostl by v malíře nebo sochaře? První přišel obraz Kde domov můj, který nemá spoutané hranice. Snažil jsem se přijít na to, kdo by mohl být Patrik, který by mohl být Američan. Pak je evropská krajina, v ní jsem se snažil těmi reliéfy zkoumat hranice tvarosloví, kde to může být rozplizlé po celé stěně, která celá může být obrazem…evropská krajina pro mě znamená, že čím více tu jsem, tím už se jako člověk tvaruji,“ řekl dnes před vernisáží autor.

Cenu pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků. Cílem pořadatelů je podpořit tvorbu studentů nejvyšších ročníků vysokých uměleckých škol a jejich absolventů. Uchazeči se mohou zúčastnit soutěže maximálně třikrát. Přednost ve výběru dostávají noví uchazeči před účastníky minulých ročníků, s nimiž se galerie po soutěži snaží navázat výstavní spolupráci. Pořadatelé také od vítězů dostávají po jednom jejich vítězném díle.

Video: Útoky aktivistů na obrazy? Schválně vybíráme ty chráněné sklem. Nechceme nic zničit (8. 11. 2022)


Pokračovat ve čtení