Bonduelle čelí obvinění, že poslala dárkový koš ruským vojákům. Firma to popírá

Bonduelle čelí obvinění, že poslala dárkový koš ruským vojákům. Firma to popírá; Zdroj foto: Shutterstock

Uživatelé Twitteru vyzývali k bojkotu společnosti poté, co se na sociální síti rozšířily fotografie, na nichž jsou vidět čtyři plechovky se zeleninou a s logem Bonduelle. V koši je také vzkaz, na němž v ruštině stojí: „Milí vojáci, přejeme vám šťastný nový rok! Přejeme vám hodně štěstí a rychlé vítězství!“

Osoba na fotografii má na sobě maskáčové kalhoty a svrchník s modrými a bílými vodorovnými pruhy. Novinář Stéphane Kenech poznamenal, že se jedná o triko, které je součástí uniformy ruských vojáků.

Stanice TF1 dohledala zdroj fotografií na ruské sociální síti Vkontaktě, byla jím stránka s názvem „Yartsevo LIVE“, která poskytuje zpravodajství z města Jarcevo na západě Ruska. Příspěvek, který je nyní smazán, je stále k dispozici v archivní verzi.

Stránka se v příspěvku odvolává na „blahopřání“ zaslané společností Bonduelle desetitisícům účastníků ozbrojeného konfliktu. Uvádí také, že „sama společnost potvrdila, že podpora našich obránců je nedílnou součástí společenské odpovědnosti Bonduelle“. Web citoval jistou Jekatěrinu Jelisejevovou, o které psal jako o šéfce Bonduelle v Rusku.

Společnost obvinění odmítá. V prohlášení skupina uvedla, že popírá „nepravdivé informace, které se o ní šíří na ruských sociálních sítích“. Firma dodala, že „pokračuje ve své činnosti v Rusku s jediným cílem zajistit obyvatelstvu přístup k základním potravinám v této zemi a sousedních státech“.

Reakce společnosti ale podle TF1 vyvolává otázku, jak se mohly její výrobky ocitnout na ruské frontové linii. Neexistují totiž žádné důkazy o tom, že by fotografie byly upravené. Stanice uvádí, že ruská pobočka potravinářského gigantu se účastní kampaně s názvem „Košík laskavosti“, která byla zahájena z iniciativy ruské potravinové banky. Tuto informaci Bonduelle potvrdila a řekla, že akce se koná každý rok a nemá žádnou spojitost s armádou.

Ačkoliv mají být potraviny pro nejzranitelnější, podle mnoha serverů z nich mají prospěch také „rodiny mobilizovaných“ a vojáci samotní.

Humanitární koše pro vojáky byly zřejmě skutečně odeslány několik dní před Vánocemi. Gubernátor Smolenské oblasti na Vkontaktě hovořil o odeslání sedmi tun humanitární pomoci na frontu. Na dotaz ohledně této skutečnosti Bonduelle uvedla, že distribuce potravinových darů není v její kompetenci, ale stará se o ni ruská potravinová banka.

Co se týče zprávy v dárkovém koši, kterou podepsala Jelisejevová, francouzská společnost potvrdila, že skutečně je šéfkou ruské pobočky Bonduelle. Zpráva je ale podle firmy falešná. List Le Figaro napsal, že Jelisejevová podle jednoho článku z ruského Forbesu v 90. letech pracovala jako překladatelka pro ruskou tajnou službu FSB.

Bonduelle je jednou z mála francouzských společností, které po invazi na Ukrajinu pokračují ve své činnosti v Rusku, stejně jako prodejna pro kutily Leroy Merlin, holding Association familiale Mulliez (AFM) nebo výrobce mléčných výrobků Lactalis.


Pokračovat ve čtení