„Až do cíle jsem ani nedýchal.“ Závod dlouhý skoro 4400 km rozhodly tisíciny vteřiny

"Až do cíle jsem ani nedýchal." Závod dlouhý skoro 4400 km rozhodly tisíciny vteřiny; Zdroj foto: Repro: TV

Ty doby, kde ve vytrvalostních závodech automobilů rozhodovaly rozdíly celých okruhů, jsou ty tam. Dnes se i čtyřiadvacetihodinovka změnila v jeden dlouhý sprint s dramatickým vyvrcholením.

Důkazem toho je i víkendový závod na 24 hodin v Daytoně. Ve všech vypsaných třídách se na Floridě bojovalo až do cílové čáry. Ovšem klání nižší třídy prototypů LMP2  přineslo nervydrásající souboj, který rozhodl rozdíl mnohem menší než jedno jediné mrknutí oka.

Do posledního kola vjel sice na vedoucí pozici Brit Ben Hanley ve speciálu v barvách stáje Crowdstrike Racing by APR. Jenže za červenou Orecou se jako vítr hnala další, kterou pilotoval James Allen z Austrálie.

V poslední klopené zatáčce nabral vůz týmu Proton Competition rychlost, cílovou čáru proťal o pouhých 16 tisícin vteřin rychleji. Pro porovnání, mrknutí oka trvá 200 až 250 tisícin sekundy. To vše po ujetí 761 kol, tedy asi 4360 km.

„Při výjezdu z poslední šikany jsem nevěděl, jestli jsem nabral dostatečnou rychlost. Naštěstí se mi to povedlo a dostal jsem ho těsně před čárou. Od čtvrté klopené zatáčky až do cíle jsem ani nedýchal,“ popsal 26letý závodník dramatický okamžik.


Pokračovat ve čtení