Audit potvrdil, že kouč Sáblíkové špatně vyúčtoval kempy v cizině

Audit potvrdil, že kouč Sáblíkové špatně vyúčtoval kempy v cizině; Zdroj foto: Milan Kammermayer

Kouč trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové již více než rok čelí podezření, že v letech 2019 a 2020 svazu vyúčtoval nadsazené náklady za zahraniční soustředění sportovců.

Web s odkazem na informace od trenérky a šéfky Klubu sportovního bruslení Hodonín Libuše Steklé před rokem uvedl, že Novák chybně fakturoval náklady na soustředění v italském Collalbu a rozdíl si neoprávněně ponechával pro svoje potřeby. V součtu se mělo jednat až o 1,8 milionu korun. Steklá také podala na Nováka trestní oznámení.

Audit zaměřený na část roku 2019 potvrdil nesrovnalosti v účtech ve výši 275.000 korun. „Obecně mohu říci, že kontrola Českého svazu rychlobruslení byla dílčí, což znamená, že se kontroloval vybraný vzorek z účetnictví,“ řekl mluvčí NSA Jakub Večerka. Zpráva kontrolorů není veřejná, neboť případem se zabývá policie.

Podle Seznam Zpráv audit označil sedm případů, kdy svaz nedodal důvěryhodné účetní doklady k ubytování a stravování v Itálii, Rakousku, Salt Lake City a v Chorvatsku. Vždy chyběly konečné faktury.

„Výše uvedené doklady nejsou účetními a ani daňovými doklady a jejich podoba a použití se neřídí žádným zákonem. Používají se v případech, kdy chce dodavatel zaplatit předem, před poskytnutím služeb nebo dodáním zboží. O těchto dokladech se neúčtuje a nevstupují do účetnictví,“ uvedli kontroloři.

Chyby ve vyúčtování cest potvrdil i místopředseda svazu Jan Létal, podle kterého jsou v účetnictví takzvané pro formy faktury, což jsou doklady, které zákazníka informují o očekávané ceně. „Ale už nám nedali tu finální, vyúčtovací fakturu. Někdy to tak v zahraničí dělají,“ řekl Létal

Jako další problém audit označil to, že svaz svým zástupcům poskytoval na akce hotovost.

„Kontrolovaná osoba (tedy svaz) ve velké míře v řádech tisíců zahraniční měny (eur) vyplácí finanční částky v hotovosti při platbách výdajů v zahraničí,“ uvedli auditoři, což opět Létal potvrdil. „Pan Novák dostával peníze v hotovosti, bohužel někdy bez toho, aby se podepsaly pokladní doklady,“ řekl místopředseda svazu.

Novák se ke kauze nevyjadřuje. V oficiálním prohlášení loni pouze připustil, že je možné, že pokaždé nepostupoval podle administrativních manuálů. Vždy ale prý jednal ku prospěchu rychlobruslení.

„Musel jsem si vzít právníka a ten mi řekl, ať k tomu nic neříkám,“ uvedl nyní.


Pokračovat ve čtení