Anomálie. Ze čtrnáctileté Slovenky je celebrita, zpopularizovala ženský hokej

Anomálie. Ze čtrnáctileté Slovenky je celebrita, zpopularizovala ženský hokej; Zdroj foto: iihf.com

Ženské mistrovství světa do 18 let normálně proběhne bez většího zájmu veřejnosti. To letošní ve švédském Östersundu však představilo fenomén jménem Lopušanová.

Teprve 14letá Slovenka nasbírala v pěti zápasech dvanáct bodů (9+3) a stala se nejproduktivnější hráčkou turnaje. Hlavně ale předvedla historicky nejlepší výkon ve věkové kategorii do 15 let, tříbodový rekord dvou Japonek překonala zcela suverénně.

Právem ji vyhlásili nejužitečnější ženou šampionátu i nejlepší útočnicí. Pronikla rovněž do All Star výběru. 

Kromě toho do jisté míry zpopularizovala ženský hokej. Během turnaje byla v jednu chvíli nejhledanějším hráčem, respektive hráčkou, na populární databázi Elite Prospects, kde trumfla Connora McDavida nebo vycházející náctiletou modlu Connora Bedarda.

V posledních dnech její příběh sdílel i celosvětově čtený deník The New York Times.

Analytik kanadské stanice TSN Craig Button si zase posteskl, že Lopušanová nedostala pozvánku na All Star víkend NHL, který 3. a 4. února hostí Florida. Zámořská liga pozvala jen tři kanadské a dvě americké hokejistky, které se zúčastní dovednostních soutěží.

Slovenská útočnice uchvátila Buttona a spol. nejen body, ale i šikovností v podobě triků, které jsou v ženském hokeji ojedinělé.

Ve čtvrtfinále vstřelila Švédsku „lakrosový“ gól, kdy si za bránou nabrala kotouč na čepel a umístila ho pod víko. V utkání o páté místo proti Češkám zase proměnila samostatný únik kličkou, při níž si prostrčila hokejku mezi nohama.

Na obě zmíněné trefy se můžete podívat zde:

Hlavou kroutili také Marián Gáborík a Mairán Hossa, jedni z nejlepších slovenských hokejistů historie. „Jsem z Nely unešený. Podobné věci jsem ani nezkoušel, protože jsem je neuměl,“ prohlásil Hossa. Ve stejném duchu hovořil i Gáborík.

„Moc mi to lichotí, když podobní hvězdní hráči vědí, kdo jsem,“ radovala se útočnice, která za necelý měsíc oslaví 15. narozeniny. „Budu se snažit dělat ještě lepší věcí. V první řadě se ale snažím zůstat nohama na zemi a hrát hokej naplno.“

Lopušanová doma dominuje v ženské lize a k tomu nastupuje s chlapci za žilinskou šestnáctku, kde se jí také daří. V produktivitě drží s 31 body (15+16) z deseti duelů třetí příčku.

„V minulosti jsem hrál s Pavlem Kubinou, Filipem Zadinou, Rišou Pánikem, brankářem Petrem Mrázkem, ale ani jeden z nich nebyl tak výrazný jako naše Nela,“ řekl slovenskému deníku Pravda trenér žilinské šestnáctky Jakub Kubiš. „Připomíná mi Rusa Nikitu Kučerova z Tampy, protože má neskutečné čtení hry. Oproti ostatním má v hlavě všechno o sekundu napřed. Je to hokejová anomálie,“ dodal.

Podle něj má Lopušanová na to, aby se v budoucnu stala nejlepší hokejistkou světa.

K tomu ale potřebuje hrát mezi nejlepšími. Proto by ráda odešla do Severní Ameriky, kde je ženský hokej na nejvyšší úrovni. Není náhoda, že ženské mistrovství světa, které se hraje od roku 1990, ještě nevyhrál nikdo jiný než Kanada a USA.

„Ráda bych hrála univerzitní hokej, je to můj velký sen,“ prohlásila Lopušanová, přičemž myslela ten americký, který je důležitou baštou ženského hokeje nejen pro domácí hráčky. V aktuální sezoně si tam zahrálo hned 66 Evropanek včetně osmi Češek. 

Pokud Lopušanová půjde dál nahoru, měla by jet na olympiádu v Itálii 2026, kde jí bude 17 let. Jak ale poznamenal web The Athletic, ze všeho nejdřív musí Slovenka dokončit devátou třídu.


Pokračovat ve čtení